Kiedyś pewien mądry człowiek…

Kiedyś pewien mądry człowiek powiedział:

„Państwo polskie istnieje teoretycznie. Praktycznie nie istnieje – dlatego, że działa poszczególnymi swoimi fragmentami, nie rozumiejąc, że państwo jest całością. Tam, gdzie państwo działa jako całość, ma zdumiewającą skuteczność.”

Wtedy został za to niesłusznie zlinczowany przez obecnych rządzących, dzisiaj jak na dłoni widzimy że miał stuprocentową rację.

W obliczu kryzysu brutalnie weryfikowane są kompetencje ludzi pracujących w administracji Państwa.

ARM zamiast przygotowywać Państwo na czasy kryzysu, kupuje doraźnie miał węglowy żeby kupić kolejny rok spokoju rozwydrzonych górników.

Ministerstwo zdrowia zmienia w ciągu miesiąca podejście z „Chiny są daleko” na „nikt nie wychodzi na dwór”, w szpitalach panuje chaos, brak jest narzuconych procedur, personel nie jest przeszkolony, brak jest podstawowych środków ochrony, wszystko zamiast odgórnie – jest organizowane oddolnie, każdy broni się i organizuje na własną rękę.

Ministerstwo nauki nie jest w stanie w 2-3 tygodnie (odkąd wiadomo było że zajecia musza być prowadzone zdalnie) zorganizować grupy ekspertów, która będzie w stanie zorganizować nagranie prostych i ciekawych lekcji dla uczniów – co są w stanie zrobić osoby prowadzące w pojedynkę kanały na YouTube.

I teraz twarzą tej prowizorki stają się niczemu niewinne osoby, które zostały postawione przed zadaniem przekraczającym ich kompetencje. Jestem w stanie wyobrazić sobie moją mamę która również jest nauczycielem, jak postawiona przed ścianą przez przełożonego z kuratorium prowadzi takie zajecia w TV, zupełnie nieprzygotowana (bo scenariusz pewnie musiałaby napisać sama w jeden wieczór), stremowana, bez doświadczenia w wystąpieniach publicznych, popełnia proste błędy które później są brutalnie weryfikowane przez internetowych znawców wszystkiego. Przecież ten materiał powstał na polecenie ministerstwa nauki, to eksperci powołani przez to ministerstwo powinni sprawdzić go pod kątem merytorycznym przed emisją.

Kraj z dykty i mokrego kartonu.

#polska #nauka #covid19